21. SAYI – Haberler

WIPO’DAN HABERLER

WIPO for Creators İlk Ortakları ile El Sıkıştı

2020 yılında kurulan ve amacı dünyanın dört bir yanındaki yaratıcıların fikri mülkiyet haklarına ilişkin bilgilerini ve farkındalıklarını arttırmak, fikir sahiplerinin tanınmalarını ve adil bir şekilde ödüllendirilmelerini sağlamak olan WIPO for Creators, misyonunu güçlendirmek adına ilk ortakları ile el sıkışmış oldu.

 

WHO, WIPO, WTO Covid-19 İle Mücadele İçin Daha Fazla İşbirliği Yapılması Yolunda Yeni Adımlar Attı

WHO, WIPO, WTO yöneticileri pandemi ile ilgili bilgi akışını arttırmak için bir dizi çalıştayda işbirliği yaparak ve tıbbi teknolojiye ihtiyaç duyan üye ülkeler için üç bölümden oluşan teknik yardım platformu oluşturarak pandemi ile mücadele eden üyelere desteklerini artırma konusunda anlaştı. 15 Haziran’daki görüşmeler sonucunda Tedros Adhanom Ghebreyesus, Daren Tang ve Ngozi OkonjoIweala ortak bir bildiri yayınladı.

 

Yeni ABC Uygulaması İle Kitaplar Doğrudan Görme Engelli Kişilere Ulaştırılabilecek

WIPO’nun yeni ABC uygulaması görme engellilerin ücretsiz bir şekilde bu uygulama içinde doğrudan arama yapabilecekleri ve dijital kitapları hemen indirebilecekleri böylece dünyanın her yerinden kitaplara ulaşmaları kolaylaştırmayı sağlayan bir platform olarak uygulamaya geçmiştir.

 

EUIPO’DAN HABERLER

EUIPO VE SMEUNITED, KÜÇÜK İŞLETMELERİN GELİŞMESİNE YARDIMCI OLMAK İÇİN GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Avrupa Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) ve SMEunited arasında, Avrupa bazlı küçük ve orta ölçekli işletmeleri fikri mülkiyet haklarını koruma konusunda destekleyen ortak girişimleri geliştirme ve uygulama amaçlı bir işbirliği anlaşması imzalandı.

EUIPO ve SMEunited arasındaki ilk toplantı, mevcut ve gelecekteki iş birliğini konuşmak ve ana hedefleri tartışmak için Temmuz ortasında gerçekleşti. Küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleyecek bu iş birliği, eğitim sağlama, etkinlik düzenleme, fikri ve sınai mülkiyet haklarını esas alan girişimlerini teşvik etme ve ilgili web sitelerinde içerik paylaşma gibi girişimleri içerecektir.

 

AB MARKA DİREKTİFİ ÜZERİNE WEB SEMİNERLERİ

16 Eylül – 9 Aralık 2021 tarihleri arasında her Perşembe gerçekleştirilecek olan bir dizi canlı web semineri ile AB Marka Direktifinin uygulanması, marka tescilleri, inceleme sürecindeki değişiklikler ve yeni markalar belirli ulusal açılardan analiz edilecektir. İlgili ülkeler Kıbrıs, Slovakya, İspanya, Polonya, Portekiz, Macaristan, Romanya, Letonya, Litvanya, Fransa ve Bulgaristan’dır. Daha fazla bilgi ve kayıt için https://euipo.blumm.it/event/ar/1/icd-ecp7-webinars-nipos adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

EPO’DAN HABERLER

2022 AVRUPA MUCİT ÖDÜLÜ ADAYLIĞI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

2022 yılında gerçekleşecek olan Avrupa Mucit Ödülü’ne 1 Ekim’den önce bir arkadaşınızı veya kendinizi önerebilirsiniz. Kategoriler, ödüller ve nasıl aday gösterileceği ile ilgili ayrıntılar epo.org sitesinde mevcuttur.

2024-02-21T14:39:39+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |