22. SAYI – Haberler

WIPO’DAN HABERLER

WIPO’nun .CN ve .中国 Alan Adları İçin Verdiği Anti-Cybersquatting Hizmeti 100’den Fazla Dosya Sayısına Ulaştı

WIPO Arabuluculuk ve Tahkim Merkezi, ‘anti-cybersquatting’ hizmetini verebilen Çin Halk Cumhuriyeti dışındaki tek akredite kurum olarak, 2 yılın sonunda 100. dosyasına ulaştı. Hizmetin başlangıcından beri en fazla şikâyet dosyası Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Çin Halk Cumhuriyeti, İtalya ve Birleşik Krallık’tan gelmiş olup en fazla şikâyette bulunan sektörler internet ve bilgi işlem, moda, biyoteknoloji ve eczacılık, bankacılık ve finans, elektronik ve ağır sanayi olmuştur.

 

Global İnovasyon Endeksi 2021: Covid-19’a Rağmen, İnovasyon Yatırımları Hız Kesmeden Devam Etti. İsviçre, İsveç, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kore Cumhuriyeti Sıralamada Başı Çekerken Çin Halk Cumhuriyeti 10. Sıraya Yaklaştı

‘Global Innovation Tracker’a “GIT” göre pandemi krizinin etkisi sektörlere göre farklılıklar göster- miştir. Yazılım, internet ve iletişim teknolojileri alanındaki şirketler ile donanım, elektrikli aletler ve eczacılık ve biyoteknoloji şirketleri, Ar-Ge ve diğer teknoloji yatırımlarını arttırırken iş modeli yüz yüze aktivite içeren taşımacılık ve turizm gibi sektörler yatırımlarını kısmıştır. GIT 2021 göstermiştir ki gelecek için en büyük umut teknolojik ilerlemededir.

 

WIPO Üye Ülkelerinin 62. Kongresi 4 – 8 Ekim 2021 Tarihlerinde Gerçekleşti

WIPO üye ülkelerinin 62. Kongresi WIPO’nun merkezi Cenevre, İsviçre’de gerçekleşmiştir. Covid – 19 pandemisi kapsamındaki önlemler nedeniyle toplantılar hibrit olarak yapılmıştır.

 

WIPO Genç Uzmanlar Programı’nı Başlatmıştır

WIPO, geleceğin Fikri Mülkiyet liderlerini yetiştirmek için yeni ‘Genç Uzmanlar Programı’ (YEP) i başlatmıştır. WIPO’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek olan 2 yıllık programın amacı, özellikle az gelişmiş ve gelişmekte olan ve Fikri Mülkiyet alanında teknik açıdan geçiş sürecinde olan ülkelerdeki yüksek potansiyelli gençleri keşfetmektir. Bu program, gençleri kendi ülkelerinde inovasyon ve yaratıcı eko- sistemler alanında lider pozisyonları için yetiştirmektir.

 

EUIPO’DAN HABERLER

TMView Veri Tabanı 100 Milyon Markaya Ulaştı

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ağı (EUIPN) tarafından oluşturulan ve ilk aşamada Avrupa Birliği IP ofislerinin veri tabanlarını toplamayı amaçlayan, sonrasında diğer ülkelerin dahil olması ile kapsamını 72 ülkeye genişleten TMview, 2 Aralık 2021 tarihi itibariyle veri tabanına 100 milyonuncu markasını dahil etmiş bulunuyor.

 

Online Ticaret Sahte Ürünlerin En Önemli Dağıtım Kanalı Haline Geldi

Yeni EUIPO-OECD çalışması, taklit ürünlerin genellikle online ticaret kanalları ile dağıtıldığını tespit etti. Gümrük verilerini analiz eden çalışmanın sonuçlarına göre Avrupa Birliği gümrüklerinde yakalanan taklit ürünlerin %50’si e-ticaret kanallarından gelmektedir. E-ticaret kanalıyla gelen taklit ürünlerin %75’i Çin’den gelmekte en fazla ticareti yapılan taklit ürünler de parfümeri ve kozmetik, eczacılık ürünleri ve güneş gözlükleri olmaktadır.

 

DesignEuropa Ödüllerinin Sahipleri Belli Oldu

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen DesignEuropa ödülleri iki ayrı kategoride sahiplerini buldu. Küçük ve yeni gelişen firmalar ödülünü, İtalyan tasarımcı Marco Bozzola’nın tasarladığı ve günışığına benzer ışık yayan aydınlatma sistemi olan Relio Aydınlatma sistemleri, Sanayi ödülünü ise Fabian Benedikter ve Ceren Bağatar’ın tasarladığı taşınabilir hasta izleme monitörü Philips IntelliVue X3 aldı.

 

2023 Dünya Tasarım Kuruluna Ev Sahipliği Yapmak İçin Alicante ve Tokyo Aday Oldu

Dünya Tasarım Kurulu (WDA), Dünya Tasarım Örgütü (WDO) tarafından iki yılda bir düzenlenen ve 40 ülkeden katılım sağlanan 2 günlük bir etkinliktir. Bu etkinlikte hem genel kurul toplantısı hem de tasarım sektörünün geleceğine yönelik önemli konuların görüşüldüğü toplantılar yapılmaktadır.

 

EPO’DAN HABERLER

EPO Başkanı, Kore Patent Ofisi Başkanı ile Görüştü

EPO Başkanı António Campinos, Kore Patent Ofisi (KIPO) Başkanı Dr. Kim Yong Rae ile çevrimiçi olarak bir araya geldi. Bay Campinos ve Dr Kim, iki ofis arasındaki verimli işbirliğini değerlendirdi ve bilgisayarla uygulanan buluşlar (CII’ler) üzerine karşılaştırmalı bir çalışma olan ilk EPO-KIPO ça- lışmasını başlattı. İlgili çalışma ile başvuru sahiplerine ve uygulayıcılara, hızla büyüyen bu alandaki her bir ofisin uygulamalarına ilişkin açık ve yararlı bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışma ilk olarak CII’leri incelemeye yönelik ilgili yaklaşımları özetlemekte ve karşılaştırmaktadır. Daha sonra çalışmada, EPO ve KIPO’dan uzmanlar tarafından paralel olarak analiz edilen on örnek olaya odaklanılmaktadır.

 

EPO, Patent Süreçleri için “Altın Standart” Olmaya Devam Ediyor

Kullanıcılar, Intellectual Asset Management (IAM) tarafından yapılan en son kıyaslama anketinde, patentlerinin ve hizmetlerinin kalitesi için dünyanın en büyük beş patent ofisi arasında bir numaralı EPO’yu bir kez daha seçtiler. EPO, 2010’da başladığından beri her iki kategoride de anketin zirvesinde yer aldı. Başvuru sahipleri bir önceki yıl %23 “mükemmel” olarak tanımladığı EPO’nun patent süreç- lerini bu yıl dörtte birinden fazlası ile %26 olarak süreçleri “mükemmel” olarak seçmişlerdir. Sonuç itibariyle EPO, diğer IP5 ofislerinin çok önüne geçmektedir.

 

EPO, Pilot Çalışma Olarak Başlattığı Video Konferans ile Gerçekleştirdiği “Oral Proceedings” Süresini 31 Mayıs 2022’ye Kadar Uzattı

Devam eden korona virüs pandemisi, seyahat kısıtlamaları ve tarafların “oral proceedings” işlemlerine katılma olanaklarını sınırlayan önleyici sağlık önlemleri ışığında, EPO; video konferans yoluyla sözlü işlemlere karşı (VICO) pilot projesini 31 Mayıs 2022’ye kadar uzatmaya karar verdi. EPO, VICO tarafından “oral proceedings” süreçlerinin yürütülmesi için kullanılan araçları geliştirmeye kararlı ve VICO araçlarının insan etkileşimini yönlendirmek için mümkün olduğunca yakın bir yaklaşım haline gelmesi için farkındalık yaratmaya ve taraflara ek eğitim sağlamaya devam etmektedir.

 

EPO ve WIPO Mutabakat Anlaşması İmzalandı

8 Kasım’da EPO Başkanı António Campinos, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) Genel Direktörü Daren Tang ile çevrimiçi olarak bir araya geldi. Kuruluşlar, uluslararası patent sisteminin inovasyona verdiği desteği daha da geliştirme taahhütlerini yenilediler ve ikili işbirliğine ilişkin yeni bir mutabakat imzaladılar. Anlaşma, başvuru sahipleri için teşvik ve verimliliğini artırmak amacıyla Patent İşbirliği Anlaşması’nın (PCT) usul çerçevesini iyileştirmeyi amaçlamaktadır. EPO ve WIPO arasındaki işbirliğine yönelik diğer odak alanları, sınıflandırma, veri alışverişi ve patent bilgilerinin yayılmasını içermektedir. Kuruluşlar, EPO’nun patent bilgi merkezleri ağı (PATLIB) ve WIPO’nun Teknoloji Yenilik Destek Merkezi (TISC) arasındaki sinerjiyi teşvik etme söz konusu olduğunda, sür- dürülebilir büyüme ile ilgili olarak inovasyon ekosistemini destekleme ihtiyacını vurguladılar. Ayrıca, EPO ve WIPO, iş akışlarını ve süreçleri optimize etmek için ilgili bilgi teknolojisi sistemlerini geliştirmek için güçlerini birleştirecek. Buna, 2023’ün sonuna kadar tüm kâğıt tabanlı ikili PCT veri akışlarının dijitalleştirilmesi de dahildir.

 

Patent Bilgi Haftası, Patent Verilerinin Gücü Konusunda Farkındalığı Artırıyor – 8 Kasım 2021

EPO, 2-5 Kasım 2021 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilen Patent Bilgi Haftası’nda 91 ülkeden 2100’den fazla katılımcıyı ağırladı. Bu dijital etkinlik, her biri yaklaşık 250 kişinin şahsen katıldığı geleneksel Patent Bilgi Konferansı’nın devamı niteliğindedir. Dört günlük etkinlik, patent bilgisinin odaklanmış tartışması için yeni fırsatlar açarak, patent sisteminin daha erişilebilir hale geldiği yeni bir normale katkıda bulunmaktadır. Bu yılki Patent Bilgi Haftasının ana amacı, geniş bir genel kitleye ulaşmak ve patent verilerinin avantajlarından yararlanmak için artık uzman olmanıza gerek olmadığını göstermekti. Etkinliğin başlangıcında katılımcılara hitap eden EPO Başkanı António Campinos; “Patent bilgisi, hepimize IP’nin gücünden yararlanma ve onu işletmeleri büyütmek ve ekonomiyi desteklemek için kullanma fırsatı veriyor. Ve bu çok önemli, çünkü her yerdeki insanlar için, yenilik, pandemiden sonra sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma inşa etmede hayati önem taşıyacak” dedi.

 

EAPO’DAN HABERLER

EAPO ve WIPO, PCT Kapsamında Uluslararası Otorite Olarak İşleyen EAPO’ya İlişkin Anlaşma İmzaladı

22 Kasım 2021’de Avrasya Patent Ofisi (EAPO) heyeti, EAPO’nun Uluslararası Araştırma Otoritesi (ISA) ve Uluslararası Ön İnceleme Otoritesi (IPEA) olarak işleyişine ilişkin Anlaşmanın imzalanması törenine katıldı. EAPO Başkanı Saule Tlevlessova ve WIPO Genel Direktörü Daren Tang tarafından imzalanan anlaşma taslağı, PCT Sendika Meclisi tarafından Ekim 2021’de olağan kurulu oturumunda onaylandı. Daren Tang, EAPO’yu PCT kapsamında yeni bir statü elde ettiği için tebrik etti ve Ofisi bir ISA / IPEA olarak atayarak uluslararası otoritelerin coğrafyasının genişlemesini memnuniyetle karşıladı. Bay Tang, EAPO üye ülkelerinin dünyanın en büyük bölgelerinden birini temsil ettiğini ve atamanın Rus- çanın PCT sistemindeki rolünü güçlendirmeye yardımcı olacağını vurguladı. WIPO Genel Direktörü, EAPO’nun faaliyetlerinin dijitalleştirilmesi ve elektronik hizmetlerin geliştirilmesindeki başarılarının altını çizdi. EAPO’yu, WIPO’nun himayesinde düzenlenen çeşitli girişimlerde yeni kapasitesine katıl- maya davet etti ve Avrasya Ofisinin PCT kapsamındaki yeni işlevlerini keşfetme konusunda WIPO’nun tam desteğini temin etti.

 

Avrasya’nın İlk Endüstriyel Tasarım Patenti Yayınlandı

25 Ekim 2021’de Avrasya Patent Ofisi (EAPO), Rusya Federasyonu Roscosmos State Space Corporation’a ait olan 000001 numaralı endüstriyel tasarım için Avrasya patentini yayınladı. (Bilindiği üzere EAPO 1 Haziran 2021’den itibaren endüstriyel tasarım başvurularını almaya başlamıştır ve ofis nezdinde endüstriyel tasarımlar patent koruması yoluyla korunmaktadır: https://www.eapo.org/en/index.php?– newspress=view&d=1197) Avrasya Ofisi Başkanı Saule Tlevlessova ve EAPO departmanlarının baş- kanları, Avrasya endüstriyel tasarım patentlerinin yayınlanması için sistemin başlatılmasına katıldı. Endüstriyel tasarımlar için Avrasya patentlerinin verilmesine ilişkin bilgilerin yayınlanması, Avrasya Patent Sözleşmesi Endüstriyel Tasarımların Korunmasına İlişkin Protokol’ün 15 (3) Maddesi ile sağlanmaktadır. Dijital olarak yayınlanacak olan bültende; endüstriyel tasarımın başlığı, öncelik verileri ve görsellerinin yanı sıra bibliyografik verileri de içerecektir.

 

EAPO, PCT Kapsamında Uluslararası Otorite Olarak Atandı

Avrasya Patent Ofisi’nin (EAPO) PCT kapsamında Uluslararası Araştırma Otoritesi (ISA) ve Uluslararası Ön İnceleme Otoritesi (IPEA) olarak atanması, 7 Ekim’de düzenlenen PCT Birliği Meclisi’nin Elli Üçüncü (23. olağan) oturumunda ele alındı. PCT Birliği Meclisine atamayla ilgili olumlu bir tavsiye daha önce PCT Teknik İşbirliği Komitesi tarafından 6 Ekim 2020’deki oturumunda yapılmıştı. Meclise bir açıklama yapan EAPO Başkanı Saule Tlevlessova, bu atamanın Avrasya Patent Organizasyonu ve tüm Üye Devletlerden başvuranlar için önemini vurguladı. Saule Tlevlessova, Avrasya bölgesinin eğitim alanındaki başarılarını ve yenilikçi gelişim açısından potansiyelini aktardı. EAPO Başkanı, COVID-19 pandemisinin, EAPO’nun başvuru sahipleri ve Uluslararası Ticaret Bürosu ile etkili uzaktan çalışmayı sağlayan yüksek düzeyde bir dijitalleşme elde etmesinden bu yana, mümkün olan en kısa sürede Uluslararası Otorite olarak faaliyete başlama hazırlığını etkilemediğini kaydetti.

 

2024-02-21T12:12:26+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |