23. SAYI – Haberler

WIPO’DAN HABERLER

Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan Tarihinde Kutlandı

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan tarihinde kutlandı. Bu yılın teması Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi (“WIPO”) tarafından “Fikri Mülkiyet ve Gençlik: Daha İyi Bir Gelecek İçin Yenilik” olarak belirlendi.

Bu etkinlik için aynı zamanda WIPO tarafından bir Gençlik Video Yarışması düzenlendi. 33.400 kişinin oy kullandığı yarışmada birincilik ödülünü, felçli hastaların yürümesine yardım eden akıllı elektronik alet videosu ile Suriye’den yarışmaya katılan 25 yaşındaki Hekma Jabouli kazandı. İkinci ve üçüncülük ödüllerinin de sahiplerini bulduğu yarışma hakkında ayrıntılı bilgiye ve ödül kazanan videolara buradan ulaşılabilir.

 

WIPO “Ticari Sırlar ve İnovasyon 2022” Sempozyumu

23-24 Mayıs 2022 tarihlerinde WIPO tarafından “Ticari Sırlar ve İnovasyon 2022” isimli bir sempozyum organize edildi. Sempozyumun teması, hızla değişen inovasyon ekosistemlerinde inovasyonun ve bilgi paylaşımının desteklenmesinde ticari sırların rolü olarak belirlendi.

İsviçre’nin Cenevre şehrinde yapılan ve hibrit olarak organize edilen sempozyum hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşılabilir.

 

EUIPO’DAN HABERLER

EUIPO Tarafından Düzenlenen Çevrimiçi Eğitim

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (“EUIPO”) tarafından ilaç ve uyuşturucu isimlerinin marka olarak tescil edilmesi ve bunun önündeki engeller, özellikle ahlaka aykırılık, üzerine çevrimiçi eğitim organize edildi.

10 Mayıs 2022’de düzenlenen çevrimiçi eğitimde ilaç ya da uyuşturucu adı içeren markaların tescil edilebilirliği, farklı ilaç isimlerinin markanın diğer ögeleriyle birleştiğinde ortaya çıkan sonucun ne olacağı gibi birçok konu mercek altına alındı.

Çevrimiçi eğitime ilişkin detaylara buradan ulaşılabilir.

 

EUIPO-CPVO Çalışması: Ortaklık Islahçı Hakkı Sistemi’nin AB Ekonomisine ve Çevreye Etkisi

Avrupa Yeşil Mutabakatı çerçevesinde gelecek yıllarda karbon salınımlarının azaltılması amaçlan- maktadır. Buna ek olarak, gıda üretiminin belirli bir seviyede tutulması ancak gübre ve pestisit gibi kimyasalların yaygın kullanımın azaltılması üzerinde de çalışılmaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesinin tek yolunun ise buna uygun yeni bitki türlerinin yaratılması ve Avrupa tarımında verimin arttırılması olduğu kabul edilmiştir.

Bu çalışma ile Ortaklık Islahçı Hakkı Sistemi’nin katkılarının ne olduğu hesaplanmış ve 2020 yılına ilişkin önemli bulgular ortaya koyulmuştur. Çalışmanın sonuçlarına buradan ulaşılabilir.

 

EPO’DAN HABERLER

EPO ve Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü İş birliği Anlaşması İmzaladı

Avrupa Patent Ofisi (“EPO”) ve Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü arasında Avrupa inovasyon ekosisteminin desteklenmesi, sürdürülebilir büyümenin sağlanması ve patent bilgi merkezlerinin oluşturulması gibi konuları da içeren birçok konu üzerinde iş birliği anlaşması imzalandı.

Bu anlaşma kapsamında personellerinin gelişimi için iki organizasyon arasında bilgi ve deneyim paylaşımı da yapılacak. İş birliği anlaşmasına ilişkin detaylara buradan ulaşılabilir.

 

Üniter Patent Kılavuzu’nun Güncellenmiş Versiyonu Yayımlandı

EPO tarafından Üniter Patent Kılavuzu’nun (Unitary Patent Guide) tümüyle güncellenmiş versiyonu 29 Nisan 2022 tarihinde yayımlandı.

Bu güncelleme ile şirketlere, buluşçulara ve temsilcilerine üniter patentin nasıl alınacağı ve süreçler ile ilgili bilgiler verilmektedir.

İlgili güncellemeye buradan ulaşılabilir.

 

EPO Yeni Kamu Denetçiliği (Ombudsman) Hizmetini Başlattı

29 Nisan 2022 tarihi itibariyle, EPO nezdinde işlem yaparken zorluk yaşayan ve olağan kanun yollarını tüketmiş ilgililere destek olması adına kamu denetçiliği hizmeti devreye alındı.

Kamu Denetçiliği Ofisi ile iletişime geçmek isteyen kişilerin ombuds@epo.org adresi üzerinden e-pos- ta göndermeleri ve taleplerini iletmeleri mümkündür.

Söz konusu hizmete ilişkin ayrıntılı bilgiye buradan ulaşılabilir.

 

144. INTA Yıllık Toplantısı Washington D.C.’de gerçekleşti

2020 yılında Singapur’da yapılması planlanan ancak Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen ve sonrasında da iki yıl üst üste sanal ortamda yapılan INTA yıllık toplantısının 144.’sü, pandeminin etkisinin azalması ile bu yıl 30 Nisan – 4 Mayıs tarihleri arasında Washington D.C.’de bulunan Walter E Washington Convention Centre’da gerçekleşti.

Bu yıl hibrit olarak düzenlenen konferansa 6000’den fazla üye yüz yüze katılım sağladı. Geçmiş yıllara nazaran sayının düşük olmasının en önemli gerekçesi ise pandeminin henüz yeni bitmiş olması nedeniyle üyelerin seyahat etmekten çekinmeleri ve bazı ülkelerdeki ABD konsolosluklarındaki yoğunluk sebebiyle vize işlemlerinin yetişememesi olarak yorumlandı.

Katılımcı sayısının nispeten az olduğu bu toplantıda ‘table topic’, ‘speed networking’ ve diğer ‘social networking’ etkinlikleri daha yoğun ilgi gördü.

INTA ‘Brands for A Better Society’ komitesinin öncülüğünde, exhibitor’lar arasında bir ‘Green Swag’ yarışması düzenlendi. Yarışmanın amacı doğanın korunması ve sürdürülebilir bir çevre yaratmak olarak belirlendi ve stand açan firmaların dağıttıkları promosyonların doğal ve geri dönüştürülebilir olması hedeflendi. Yarışmanın oylaması da standları gezen katılımcılar tarafından yapıldı. Bu kampanyanın yanı sıra bu sene INTA katılımcılara herhangi bir promosyon çantası hazırlamayarak sürdürülebilir çevreye destek verdiğini belirtti.

Ayrıca, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle bu yılki INTA’da Ukrayna’ya destek etkinlikleri düzenlendi ve savaş mağdurlarına yardım toplandı.

INTA CEO’su Etienne Sanz de Acedo, toplantı açılış konuşmasında 2023 INTA yıllık toplantısının daha önce planlandığı gibi Singapur’da yapılacağını duyurdu. 2022 toplantısına katılanlara erken kayıt yapmaları halinde ek %10 indirim uygulanacağını belirten Acedo, 2023 toplantısına katılımın daha fazla olacağını öngördüğünü de sözlerine ekledi.

 

40. ECTA Yıllık Toplantısı Kopenhag’da Gerçekleşti

15 -18 Haziran 2022 tarihleri arasında 40. ECTA (European Communities Trade Mark Association) yıllık toplantısı “designing the future” (geleceği tasarlamak) temasıyla Danimarka’nın Kopenhag kentinde gerçekleşti. 600’den fazla fikri ve sınai mülkiyet alanında çalışan profesyonelin katıldığı toplantıda, marka ve tasarım hukukuna ilişkin güncel gelişmelerin panellerde tartışılmasının yanı sıra; komite toplantıları da gerçekleşti. ECTA’nın yeni yönetim kurulu üyelerinin de belirlendiği toplantı, “Wallmans Circus Building”te gerçekleşen görkemli gala yemeği ile son buldu.

 

2024-02-21T11:15:45+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |