Fikri Mülkiyet Hukuku Atölyesi – 53 DUYURU

İstanbul Bilgi Üniversitesi tarafından düzenli olarak organize edilen Fikri Mülkiyet Hukuk Atölyesi’nin 53.sü 6 Mart 2013 ÇArşamba günü düzenlenecektir. Atölyeye ilişkin duyuru ve detaylar aşağıdadır:

FİKRİ MÜLKİYET HUKUKU ATÖLYESİ 53

İstanbul Bilgi Üniversitesi Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi (BİLFİM) olarak 2007 yılı Temmuz ayından bugüne düzenlemekte olduğumuz “Fikri Mülkiyet Hukuku Atölyesi” toplantılarının gelecek oturumu, 6 Mart 2013 Çarşamba akşamı gerçekleştirilecektir.

Toplantının konusunu, “Teknoloji Transferi” kavramı oluşturmaktadır. Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme şirketi olan Inovent’in Genel Müdürü ve Licensing Executives Society (LES Turkey) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ömer Hızıroğlu’nun konuşmacı olacağı toplantıda, anılan üst başlık kapsamında özellikle,

Teknoloji transferi politikaları,
Bu politikaların kurgulanmasında önem taşıyan unsurlar,
Ulusal ve uluslararası alanda teknolojinin lisanslanmasına ilişkin aktivitelerin içeriği,
Teknoloji transfer ofisleri, bunların yapısı ve misyonu,
Üniversitelerde patent portföy yönetimi, lisanslama ve start-up geliştirme gibi alternatif ticarileştirme stratejileri
konuları üzerinde durulacaktır. Çalışmada ayrıca, 551 sayılı Patent Haklarının Korunması Hakkında KHK’nın ilgili maddelerinde yapılması gündemde olan değişiklikler ekseninde, üniversite mensuplarına ait buluşların hukuki statüsü de incelenecektir.

Dünyada ve ülkemizde sayıları giderek artış gösteren teknoloji transfer ofislerinin yapı ve faaliyetleri ile 551 sayılı KHK’da yapılacak değişiklikle serbest buluş statüsünden çıkması beklenen üniversite mensuplarına ait buluşların üniversitelerce ticarileştirilmesi konusunu, bu alanda en bilgili isimlerden biri olan Sayın Hızıroğlu’nun perspektifinden öğrenilip tartışılacaktır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Fikri Mülkiyet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi

İletişim

Tel : (212) 311 52 92

e-posta : RC-IPL@bilgi.edu.tr / eda.cataklar@bilgi.edu.tr

Fikri Mülkiyet Hukuku Atölyesi

Tarih : 06.03.2013 Çarşamba

Saat : 19:00 – 21:00

Yer : İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü (Sinema Salonu)

Not: İstanbul Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nün ana giriş kapısının yeri değişmiştir. Girişlerin, arka kapıdan yapılması gerekmektedir. (Pir Hüsamettin Sok. No:20; Benzin istasyonunu geçtikten sonra, sağdaki ilk sokak.) Toplantıya katılım herkese açık olup, herhangi bir prosedüre tabi değildir.

 

2017-07-15T21:00:36+03:00 Kategori: Haberler|