Güncel Yayınlar (25. Sayı)

ÜYELERİMİZDEN YAYINLAR

Eser İsmi             : Karşılaştırmalı Hukuk Bakımından Marka Hukukunda Sessiz Kalma Yoluyla Hak Kaybı

Yazar                    : Cansu Çatma Bilen

 

Avukat Cansu ÇATMA BİLEN tarafından kaleme alınan ve yüksek lisans tezi olarak savunulan eser Aralık 2022’de yayınlanmıştır. Kitapta; sessiz kalma yoluyla hak kaybı kavramı, farklı hukuk düzenleri bakımından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.

 

Eser İsmi             : Robotlar Tanrısı

Yazar                    : Barış Atalay

Üyelerimizden Barış Atalay’ın kurgu eseri Robotlar Tanrısı; insanların internete bağlanmak için masa ya da diz üstü bilgisayarlara, iletişim için telefonlara ihtiyaç duymadığı; sağlık durumları dâhil her tür veriye anında erişip iklimi ve her türlü değişkeni kontrol edebildiği bir zamanda geçiyor. Teknolojinin bu denli hızla ilerlediği, yapay zekâ ve getirdiklerinin tartışıldığı bir zamanda bu distopik eser okuyucusu için son derece çarpıcı tespitler içeriyor.

 

SEKTÖRDEN YAYINLAR

Eser İsmi             : Dijital Piyasalarda Yer Sağlayıcıların Hukuki Sorumluluğu (Marka, Telif Hakkı ve Haksız Rekabet Kapsamında)

Yazar                    : Fülürya Yusufoğlu Bilgin

Son zamanlarda oldukça öne çıkan konulardan olan e-ticaret sitelerinin ve yer sağlayıcıların hukuki sorumluluğuna ilişkin kaynak niteliğinde olan eser Aralık 2022’de yayınlanmıştır. Yazar, bu eserinde marka, telif hakkı ve haksız rekabet perspektifinden yer sağlayıcıların hukuki sorumluluğunu hem ülkemizdeki kanuni düzenlemeler hem de Avrupa Birliği hukukuna ilişkin kanuni düzenlemelerle son derece detaylı bir biçimde incelenmiştir.

 

2023-11-28T19:03:39+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |