GÜNDEMDEN HABERLER

RESMİ ANITKABİR ZİYARETİ

 Her yıl Kasım ayında, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Anıtkabir’de anmak ve saygıyla yâd etmek üzere dernek olarak düzenlediğimiz ziyaretimizi, bu yıl daha büyük bir anlam ve gurur içerisinde derneğin ilk resmi ziyareti olarak gerçekleştirdik. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, 2023’ün Kasım ayında ilk resmi ziyaretimizi gerçekleştirmiş olmaktan ayrıca onur duyuyoruz.

Anıtkabir’e yapılan bu ziyaret ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda, ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıma amacımızı bir kez daha hatırlayarak, onun ilke ve ideallerine olan bağlılığımızı yineledik.

Atatürk’ün manevi huzurunda olmak, onun fikirleri ve vizyonu, ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesine taşıma hedefine ulaşmamız için bizlere de ilham kaynağı oldu. Bu vesileyle, gelecek nesillere daha güçlü, daha adil ve daha özgür bir Türkiye bırakma sorumluluğumuzu bir kez daha idrak ettik.

Atatürk’ün mirasına olan bağlılığımızı ve ülkemizin geleceği için duyduğumuz sorumluluğu bir kez daha hissettiğimiz bu anlamlı günde, derneğimizin üyeleri olarak bir araya gelmekten büyük bir gurur duyduk.

Gelecek yıllarda da bu anlamlı ziyaretlerimizi sürdürerek, Cumhuriyetimizin temsilcisi olan Anıtkabir’e olan saygımızı ve sevgimizi dile getirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’nin daha da güçlenerek ilerlemesi için üzerimize düşen sorumluluğu, Atatürk’ün izinde ve onun ilke ve ideallerine bağlı olarak yerine getirmek ise her zaman asli hedefimiz olacaktır.

 

 

WIPO’DAN HABERLER

2023 Yılındaki WIPO Madrid Sistem Webinarları

2023 yılında WIPO tarafından 53 adet webinar düzenlenmiş olup ilgili webinar kayıtlarına https://www.gotostage.com/channel/7f5b078427284f949d77ee3d900b69dc adresinden ulaşmak mümkündür.

WIPO Bölgesel Eğitimi: ARIPO Fikri Mülkiyet Ofisleri Başkanları

27 ve 28 Kasım 2023 tarihlerinde, WIPO, Afrika Bölgesel Fikri Mülkiyet Örgütü (ARIPO) ve Botsvana Şirketler ve Fikri Mülkiyet Otoritesi (CIPA) işbirliğiyle, Japonya Sanayi Mülkiyeti Küresel Fonları (FIT/Japan IP Global) desteğiyle, Gaborone, Botsvana’da ARIPO Fikri Mülkiyet Ofisleri Başkanları için WIPO Bölgesel Eğitimi düzenledi. Eğitim programına, ARIPO ve Botswana, Cape Verde, Eswatini, Gambia, Ghana, Kenya, Lesotho, Liberia, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibya, Sao Tome ve Principe, Sierra Leone, Somali, Tanzanya, Uganda, Zanzibar, Zambiya ve Zimbabwe’dan toplam 27 başkan veya üst düzey yetkili katılmıştır.

WIPO Küresel Ödülleri 2023

Yarışma, küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ’ler) yönelik yapılmış olup, yaratıcı endüstriler, çevre, sağlık ve diğer çeşitli sektörleri kapsayan 58 ülkeden 548 başvuru yapılmıştır. IP, inovasyon ve iş alanlarında uzman altı hakemden oluşan jüri, 25 finalist arasından yedi adet kazanan seçmiştir. İlgili habere ve finalistlere https://www.wipo.int/global-awards/en/2023/ adresinden ulaşmak mümkündür.

 

 EUIPO’DAN HABERLER

Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO), 22 Kasım 2022 tarihinde arabuluculuk merkezi faaliyete geçmiştir.

22 Kasım 2023 tarihinde EUIPO’nun Arabuluculuk Merkezi faaliyete geçmiştir. Arabuluculuk Merkezi, taraflara geniş bir yelpazede ihtilafları tek bir süreçte çözme konusunda destek sağlayacak, bu da dava maliyetini ve karmaşıklığını etkili bir şekilde önlemeyi amaçlamaktadır. EUIPO Arabulucuk Merkezi hakkında ayrıntılı bilgiye https://www.euipo.europa.eu/en/manage-ip/mediation-centre/overview-and-services   adresinden ulaşılabilir.

João Negrão, Avrupa Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO)’nun İcra Direktörlüğü Görevine Atanmıştır.

João Negrão, Avrupa Fikri Mülkiyet Ofisi (EUIPO) İcra Direktörlüğü görevine başlamış olup Temmuz 2023’te Avrupa Birliği Konseyi tarafından beş yıllık bir dönem için bu göreve atanmıştır.

 

TÜRKPATENT’TENHABERLER

TÜRKPATENT ile WIPO Arasında Sınai Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Alternatif Çözümlerin Yaygınlaştırılmasına İlişkin Mutabakat İmzalanmıştır.

TÜRKPATENT ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü (WIPO) arasında sınai mülkiyet uyuşmazlıklarında alternatif çözümlerin yaygınlaştırılmasına ilişkin hususları kapsayan Mutabakat Zaptı, 10 Temmuz 2023 tarihinde İsviçre’nin Cenevre şehrinde imzalanmıştır.

TÜRKPATENT Markaların İdari İptali Prosedürü Yürürlüğe Girmiştir

Sınai Mülkiyet Kanununun yürürlüğe girmesinin ardından yürülüğü yedi yıl ertelenen markaların TÜRKPATENT nezdinde iptalini sağlayan 26. Madde, 10 Ocak 2024 Tarihi itibariyle uygulanmaya başlanmıştır. İdari iptal taleplerini ön başvuru olarak işleme alan TÜRKPATENT, işlemin resmi ücretini henüz belirlememiştir.

 

2024-02-13T18:12:34+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |