ÜYELERİMİZDEN YAYINLAR (26. Sayı)

Eser İsmi         : Geleneksel Olmayan Markaların Tescili

Yazar               : Başak Karmutoğlu

 

2008 yılında Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, doktora eğitimini Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamlayan Başak KARMUTOĞLU, Tarsus Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Kitap, genel olarak geleneksel olmayan marka türlerinin başlıcalarını incelemekte olup bu markaların tescili açısından önem arz eden ölçütlere ilişkin ayrıntılı değerlendirmeler içermektedir. Kitapta, uygulamada en sık karşılaşılan geleneksel olmayan marka türleri; görsel olarak algılananlar ve görsel olarak algılanamayanlar şeklinde ikili bir ayrıma tabi tutularak incelenmiş olup kitap; renk markaları, üç boyutlu markalar, pozisyon markaları, ses markaları, koku ve tat markalarına ilişkin önemli bir kaynak niteliğindedir.

 

Eser İsmi         : Tablolarla 6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ve Uygulanmasına Dair Yönetmelik

Yazar               : İsmail Kaya

Kitap, okuyuculara sınai mülkiyet hukuku konularının derlenerek sunulması ve okuyucuların istedikleri bilgiye tek bir kaynak ile kolaylıkla ulaşabilmesi amacıyla kaleme alınmıştır. Kitap ile sınai mülkiyet ile ilgili kanun ve uygulanmasına dair yönetmelikte yer alan madde, fıkra ve bentler okuyucunun kısa sürede erişebileceği şekilde düzenlenmiş, kullanışlı ve sade tablolar haline getirilmiştir. Tablolar kullanılmak suretiyle; ilgili konuda süre, ödeme, ücret iadesi, bülten yayımı, sicil kaydı gibi bilgilere kolaylıkla ulaşılabilmesi mümkündür. Kitap ayrıca, okuyucuların kaynaktan etkin bir şekilde yararlanabilmeleri için bir metodoloji de önermektedir.

Patent ve/veya Marka Vekilliği Yeterlilik Sınavlarına katılacak okuyucuların öğrenme ve çalışma sürecine de kolaylık sağlayacağını düşündüğümüz kitabın, sınai mülkiyet alanında çalışanlar, patent ve marka vekilleri, patent profesyonelleri ve avukatlara yararlı olacağı kanaatindeyiz.

 

2024-02-13T19:42:26+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |