YÖNETİM KURULUNDAN (25. Sayı)

Değerli Üyelerimiz,

22-25 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da yapılacak olan ve yıllardır dört gözle beklediğimiz AIPPI Dünya Kongresi’ne geri sayımın başladığı ve dünyanın dört bir yanından gelecek olan Fikri Mülkiyet camiasını ağırlamaya tüm hızımızla hazırlanmaya devam ettiğimiz günlerdeyiz!

2023 İstanbul Kongresi’ne hazırlık maratonu hem AIPPI Uluslararası hem de Ulusal grubumuzda son hız devam ederken, sadece bizlerin değil, tüm Fikri Mülkiyet camiasının bu kongre için sabırsızlandığını görmek bizleri her geçen gün daha da çok heyecanlandırıyor ve motive ediyor. Bu esnada İstanbul Kongresi yüksek sayıda kayıt almaya devam ediyor.

Bu sayıdaki açılış yazımızda kısaca, Kongre çalışmalarının geldiği son aşama ve Kongre programının içeriği ile ilgili olarak Yönetim Kurulu olarak sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

2023 İstanbul Dünya Kongresi, Hilton İstanbul Bomonti Oteli & Konferans Merkezi’nde gerçekleşecek. Derneğimizin resmi görüşünü temsil edecek olan yönergelerimizi oluşturmak üzere bu sene üzerinde çalışacağımız konu başlıkları şöyledir; “Doctrine of Equivalents” (Patents), “Proving Trade Mark Use” (Trademarks), “Collecting Societies” (Copyright) ve “Responsibility of Online Marketplaces for Online Infringement” (General). Yönergelerin oluşturulması için yapılacak olan çalışmaların yanı sıra akademik program içeriğinde IP alanındaki sıcak gelişmeler ve tartışmalı konular gözetilerek seçilmiş 20’yi aşkın panel, konulu öğle yemekleri (“IP Lunches”), “AIPPI Cafe” etkinlikleri ve UPC konulu kurgusal duruşma da yer alacaktır. Bunun yanı sıra 2024 yılı çalışma sorularının tanıtımı yapılacak, ExCo’lar kapsamında çalışma komiteleri raporlarını sunacak ve Derneğin idaresi ile ilgili konularda oylamalar yapılarak kararlar alınacaktır.

Akademik program dışında elbette katılımcıları sosyal etkinlikler bakımından da son derece zengin bir program beklemektedir. Kongre’nin ilk sosyal etkinliği olan Başkanlar Yemeği (“Council of President’s Dinner“) etkinliğinde, 65 ülkenin ulusal grup başkanları İstanbul Boğazı üzerindeki eşsiz konumu ve 17. yüzyıla dayanan tarihiyle Osmanlı İmparatorluğu’na ait tek saray olan Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek olan akşam yemeğinde ağırlanacaklar.

Kongre’nin resmi açılışı ise Hilton Bomonti Otel’de yapılacak olan Açılış Töreni ve Hoş Geldiniz Resepsiyonu (“Opening Ceremony” ve “Welcome Reception”) ile gerçekleşecek. Açılış gecesinde açılış konuşmalarının yanı sıra Türk kültürünü tanıtmak amaçlı şovlar ve müzik dinletileri de yer alacak. Dünya Kongrelerinin her sene heyecanla beklenen Kültürel Gecesi (“Cultural Evening“) ise Binbirdirek Sarnıcı’nda gerçekleşecektir. Yerebatan Sarnıcı’ndan sonra İstanbul’un ikinci büyük su haznesine sahip olan ve kültürel ve sanatsal öneme sahip olan Binbirdirek Sarnıcı veya eski adıyla Filoksenos Sarnıcının tarihi 4. yüzyıllara dayanmaktadır. Eşsiz mimarisi, zengin tarihi geçmişi ve büyülü atmosferi ile katılımcılara unutulmaz bir Türk gecesi yaşatacağını düşünüyoruz.

Kadın IP profesyonellerini bir araya getiren “Women in AIPPI” etkinliğinin ise bu sene teknede gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Etkinlik kapsamında kadın profesyoneller İstanbul’un nefes kesen güzelliğini denizden deneyimleme fırsatını yakalayacaktır. Etkinlik kapsamında sadece kadınlara yönelik olan bir oryantal dans kursu da verilecektir. “Young AIPPI Forum” olarak adlandırılan ve Derneğimizin genç üyelerine hitaben hazırlanan etkinlik ise hem yerli hem yabancı kaynaklarda sıklıkla İstanbul’un en iyi müzik mekanları arasında sayılan ve bir zamanlar “bira fabrikası” olan ikonik mekan Babylon’da gerçekleşecektir.

Hilton Bomonti Otel’de düzenlenecek olan Kapanış Yemeğinde (“Closing Dinner“) büyülü bir Osmanlı atmosferi eşliğinde katılımcılara Osmanlı kültürünün ihtişamı ve zenginliği yaşatılacaktır. Osmanlı temalı kapanış yemeğinin partisi için ise Babylon’a geçilecek ve kongrenin sosyal etkinlikleri bu şekilde son bulacaktır.

 

2023 İstanbul Kongresi’nin, Türk grubumuzun uluslararası platformda görünürlüğü ve temsil kabiliyeti bakımından da çok önemli gelişmelere sahne olacağı şüphesiz. Bu sebeple Kongre çalışmalarına emek veren üyelerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunarken, tüm üyelerimizi son derece donanımlı ve dinamik bir ekipten oluşan ulusal grubumuzu temsil ederek uluslararası Fikri Mülkiyet camiasına tanıtmak üzere 2023 İstanbul Dünya Kongresi’ne bekliyoruz.

Saygılarımızla,

AIPPI Türkiye Yönetim Kurulu

2023-11-28T14:59:43+03:00 Kategori: Fikri Gündem|Etiket: |